Author Archive

Денес разрешени четири директори во здравството

Министерот Таравари рече дека не брзаат и бараат што е можно подобри

Катерина Ставриќ ќе ја замени Софијанова, кои се новите директори

Доктор Катерина Ставриќ ќе ја замени Аспазија Софијанова на директорското место на

Зошто Заев не смее да го потпише Договорот со Бугарија

  Заев не смее да го потпише Договорот за пријателство, добрососедство и

ПОЦ: Да им помогнеме на бездомните кучиња да го преживеат Суперкупот

Јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“ денеска ја поддржи иницијативата за привремено

Таравари: Починатите имале хеморагична треска-хантан

Министерот за здравство Арбен Таравари преку видео порака од САД потврди дека

Неофицијално: Гостиварецот починал од Хеморагична треска-хантан

Хеморагична треска-хантан  е причина за смртта на педесетгодишниот гостиварец кој почина пред

Сугарески: 20 милиони евра ќе треба да се дадат за Миладиновци-Штип

Неодговорното работење на претходната влада ќе ги чини граѓаните уште 20 милиони

Меѓународна потерница за Грујовски и Бошковски

Апелацискиот суд во 5 часот попладне јавил дека ќе прати наредби за

Анкара и Брисел мака мачат да најдат заеднички терен за разбирање

Анкара бара визна либерализација со ЕУ и отворање на поглавијата 23 и

Сомнеж за хеморагична треска, државата зајмува реагенси за да испита

За да се потврдат сомнежите, Македонија мораше да позајмува реагенси од Косово

Двајца починаа, уште четворица се на Инфективна од неутврдена зараза

Епидемиолошките служби се на терен и ќе утврдуваат дали има потреба од

Врховен суд денеска до 13 часот треба да донесе одлука за притворите

Денеска до 13 часот Врховен суд треба да ја објави одлуката по

Експерти ги чешлаат документите од незавршениот објект во Бардовци

Министерството за здравство ја чешла документацијата од Проектната единица задолжена за реконструкција на

Портрет: Игор Стевковски- Стевац

Талентираниот илустратор и карикатурист, препознатлив по култниот стрип во "Фокус"- Игор Стевковски-

Груевски, Јанакиески, Божиноски, Јанкулоска: Ветуваме, нема да бегаме

Не сум виновен и немам намера да бегам. Едвај чекам да започне

СЈО бара притвор за Јанакиески, ја одолговлекувал судската постапка

Тој како и неговите сопартијци кои пред него сведочеа рече дека сака

Божиновски го бара пасошот, СЈО вели имал обиди за влијание на сведоци

Поранешниот секретар на Владата и на ВМРО-ДПМНЕ се обрати пред Апелацискиот суд,

(ВИДЕО) Груевски: СЈО нема докази, сака да ме понижи пред граѓаните

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски на денешната јавна

Брисел бесен на Полска, на чекор пред активирање на “нуклеарката”

Полска "тешко и упорно ги крши европските вредности" и објективните новинари ги

Киро Тодоровски: Немам намера да бегам, пасошот ми треба за работа

Адвокатите на обвинетите во случајот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство денеска на

Душевно болни седум години иселени од објектот, државата неплаќач

Душевни болни од Психијатриската болницата во Бардовци седум години се иселени од

(ВИДЕО) Комшија од државен интерес

Тафталиџе важи за мирна населба која ги негува добрососедските односи. Но не

Притвор за Грујовски, Јакимовски и Бошковски, не и за Мијалков

За останатите обвиниети се потврдуваат претходните решенија на Кривичниот суд

Мемети: Условите во казнено-поправните установи се под секое ниво

Во овој извештај се направени вкупно 50 посети од кои 4 во

Совет за асоцијација ЕУ и Македонија: Оптимизмот лебдее во воздухот

ЕУ пред се ја поздрави заложбата на новата влада за примена на

Мемети: Во затворот Идризово владее корупција, условите се нехумани

Во крајно нехумани, нечовечки и деградирачки услови живеат осуденицоте во затворот Идризово.

Мијалков: Невин сум, затоа не бегам!

Досега само два пати не сум се јавил на покана и тоа

Гужви на Онкологија, пациентите со карцином во ред за цитостатици

Редици пациенти уште од раните утрински часови пред шалтерот на Клиниката за

Грујовски заврши, Мијалков дојде во Апелација да се брани од притвор

Кривичниот суд претходно не постапи по барањето на СЈО за притвор и

Сменет е директорот на болницата во Штип- утврдена нехигиена

Разрешен е медицинскиот директор на Клиничка болница во Штип, а на негово

Буџет: Средствата за здравство и социјални проекти ќе растат

Со околу 2% од БДП за социјална заштита, Македонија е една од

Џалев: Казандол – геноцид за граѓаните на Дојран, Богданци и Валандово

Која е вистината за рудникот Казандол? Каква опасност крие јаловината со сулфурна