Author Archive

Десетици Роми преживуваат собирајќи пластика на депонијата во Струга

Пожарот се изгасна, но проблемот со депонијата и натаму тлее. Со години

Нема да се случи колапс-Министерството ќе ги поддржи програмите за ХИВ

Нема да пропаднат програмите против СИДА, туберколоза и маларија чие финасирање од

Во Министерство за здравство се делеле хонорари од 5-6 просечни плати

Вработени со договор на дело во Министерството за здравство добивале енормно високи

Пациентите од леукемија наскоро ќе ги добијат неопходните лекови

Пациентите со хронична миелоична леукемија, на кој не им делува лекот кој

(Портрет) Слободан Ивчевски, професионален мотоциклист

Слободан Ивчевски е професионален мотоциклист кој реди успеси на меѓународни натпреварувања без

Видете вака, Софијанова!

Видете вака, Софијанова!  Верувам дека ќе останете да бидете добар лекар кој

ОЈО тапка во место за случајот на момчето што почина во затвор

Две години откако Далибор Горгиев од Неготино почина во затворот Идризово, Јавното

Шанса за историски исчекор во бугарско-македонските односи

Средбата денес во Софија отвора нови перспективи по долгите кавги и недоразбирања

Како пропадна трансплантацијата: Нова шанса да се крене од пепелта

Кој и зошто ја уништи трансплантацијата во Македонија? Како се тераше владина,

Софијанова:Не можам да одговорам дали ќе бидам директор,други ќе кажат

Аспазија Софијанова на прашање на НОВА дали типува повторно на директорско место,

Не давајте се, Кочо Анѓушев

Вицепремиерот Кочо Анѓушев пред неколку години на листата на Форбс бил прогласен

Кој беше Хелмут Кол, таткото на германското обединување

Утринава во својот дом во Лудвигсхафен на 87 години почина Хелмут Кол.

Заедничка азбука – го учиме зборот Братство

Емисија на НОВА ТВ „Заедничка Азбука“ – учиме македонски, албански и турски.

Наместо погреб, го изгубиле телото на почината жена-донор на бубрези

Хорор приказна се случила пред две години во Кавадарци, кога телото на

Aксел Сотирис Валден: Основа за разумно решение со Грција постои

Основата за разумно решение постои од претходните рунди преговори а клучниот концепт

Ромите, разочарани од минималното учество во Владата, му пишаа на Заев

Ромите предупредуваат дека СДСМ би можел да ги загуби нивните гласовите на

За животот се работи!

Да, во изминатите години се кратеше многу од парите во здравството. Се

Дали Грција ќе се согласи Македонија да влезе во НАТО под БЈРМ

Дебата на НОВА со Дане Талевски, советник за надворешна политика на премиерот

Аневски: Дадовме позитивно мислење за разрешување на Зврлевски

Советот на јавни обвинители даде позитивно мислење на предлогот на Влдата да

Нема референдум во Дојран, Стамов не ја потпишал одлуката

Градоначалникот Борче Стамов, не ја потпишал одлуката на Советот за рефендумско

ВИДЕО: Oрбан маршира кон исток, граѓанските организации кон ЕУ

  Репортажа на НОВА за актуелните состојби во Унгарија, за случајните или

НАТО: Ако Атина се согласи да влезете со ПЈРМ, повелете во НАТО

НАТО рече дека е потребно заеднички прифатливо решение во рамките на НАТО.

Хан и Заев: Волја и пријателство за решение на спорот со името

Од Македонија се очекува да покаже и докаже дека реформира за да

Парламентарни избори: Емануел Макрон вети и донесе политичко цунами

Историски пораз на традиционалните партии во Франција - ќе мораат да ги

Рамуш Харадинај прогласи победа на изборите на Косово

Поранешниот премиер на Косово и еден од борците на ОВК, Рамуш Харадинај,

Пациенти со леукемија очекуваат државата да им обезбеди лекови

Третина од болните со хронична милоична леукемија на кои не им делува

Што со оние кои молчеа досега?

Навистина, што со оние кои молчеа сиве овие 11 години, додека владееше

Документи: Рускиот продор во Скопје води преку Белград

Погледнете ги документите кои беа дел од ова истражување

Живаљевиќ дејствувал по налог на највисокото раководство на Србија

Поранешниот премиер и министер за внатрешни работи на Србија, Зоран Живковиќ, зборува

Околу 40 пациенти со леукемија се оставени да умрат без лекови

Станува збор за околу 40 пациенти на кои не им делува лекот

“Тврд” или “мек”, Брегзит прашањето е сега

Лошата проценка на Меј и изборната загуба ги комплицираат работите во преговорите

Нема вакцини против менингитис во државата

Вакцините ги нема во ниту еден центар за јавно здравје, а задолжително