Author Archive

Караџовски: Судиите може да се жалат пред Врховниот суд

Приговор до Врховниот суд. Ова е правниот лек што им останува на десетина судии од Основниот

(ВИДЕО) Цивил: Потресни сведоштва на текстилните работнички – не се плаќа прекувремената работа, враќаме пари во кеш, фрлаат предмети по нас…

ЦИВИЛ – Центар за слобода спроведе повеќе истражувања во сферата на социјалната правда во 2015-та и

Ахмети: Немаме големи разлики со СДСМ, за потписите ќе одлучиме многу скоро

На средбата не разговаравме за потписите, туку за разликите кои ги имаме со СДСМ, рече лидерот

Цаца-Николовска: Одлуката на судијката Михајлова укажува на непочитување на стандардите на независното судство! February 21, 2017

ваесетина судии, од кои повеќето со подолг стаж во Кривичниот суд, од неразјаснети причини се прераспределени

Четворица началници поставени од Спасовски – цел на предистрагата на ОЈО

Четворица началници поставени од пржинскиот министер Оливер Спасовски се цел на предистрагата на обвинителството за организиран

Заев: Одминати се голем дел од разликите, блиску сме до договор

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев по средбата со лидерот на ДУИ, Али Ахмети рече дека се

Подкаст со Борјан Јовановски

Во ова издание на Подкастот со Борјан Јовановски ќе слушате: -разговoр со

Мирен протест на граѓани во Велес против омаловажувањето на ликот и делото на Рацин

Граѓани на Велес денеска се собраа пред споменикот на Кочо Рацин во дворот на гимназијата која

Судијка Оља Ристова: Смените во судството се удар за СЈО

Судијката Оља Ристова е една од ретките храбри судии кои говорат за

Туманоска: Лицата со здравствени проблеми и Ромите се отфрлени од пазарот на трудот

„Секој може и има право да биде вработен“ е насловот на панел дискусијата која денеска се

Нов распоред и во Врховниот суд, за сите кривични предмети ќе одлучува в.д. претседателката Бајлозова

И во Врховниот суд, исто како и во Основниот суд Скопје 1 е направена нова распределба

ВИДЕО: Заев во Мала Речица на преговори со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев влезе на преговори со Али Ахмети во седиштето на ДУИ во

Села му прати на Заев нов предлог за албанскиот јазик

Алијансата на Албанците му достави на СДСМ нов предлог закон за употреба на јазиците. Што тој

Спасовски: Сè уште разговараме за употребата на јазиците

Очекуваме дека наскоро ќе ги добиеме потписите од партнерите за мандатот за состав на Влада, изјави

Јанакис до Франгов: Со деблокирањето на Евзони ќе се нормализацира прекуграничниот сообраѓај

Грчкиот амбасадор во Република Македонија Димитрис Јанакис, одговорил на писмото што го добил од гевгелискиот градоначалник

Сметки за вода во износ од неколку илјади евра

Бојан Митановски бил шокиран кога на адреса на неговата ординација добил сметка за вода во износ

Новиот распоред на судиите не е чистка поради СЈО, демантираат од Судот

Во Основниот суд Скопје 1, в.д. претседателката Татјана Михајлова донела нов годишен распоред на судии, според

Кржалоски: СДСМ го сопира рестартирањето на компаниите – жртви на транзицијата

„СДСМ со своето неодговорно однесување ги опструира многуте проекти што се во интерес на граѓаните. Еден

Нема бе-се-же вакцини оти нема авион Скопје-Софија

Бебињата што се раѓаат на Клиниката за гинекологија и акушерство и во останатите родилишта во земјава

Сообраќајот на патот Кичево-Охрид кај Врбјани утре во прекин

  Сообраќајот на патниот правец А2 Кичево – Охрид по планинскиот превој Пресека кај село Врбјани

Европската комисија очекува брзо формирање влада

Европската комисија (ЕК) очекува брзо формирање влада, изјави денеска Маја Коцијанчич, портпарол на Комисијата -Како што

Напади наместо одговори од Кривичниот суд на новинарските прашања

Наместо реценција за новинарските текстови, Судот да одговори на прашањата за смените

(ВИДЕО) 360°: Каква старост ја очекува Македонија

Еден често споделуван статус на социјалните мрежи кој гласи – „Светот на младите, Македонија на старите“,

Судијката Оља Ристова: Панчевски и Михајлова ме сменија оти бев против отфрлање на бомбите

Судијата Оља Ристова, кривичар од Основниот суд Скопје 1, која со најновиот годишен распоред што ги

Попоски: Тешко е да се прогнозира дали ќе има влада или нови избори

Во овој момент тешко е да се прогнозира кога и во каква форма би формирале влада

Брисел не ја коментира платформата на партиите на Албанците

Европската комисија денеска не сакаше да ја коментира платформата на партиите на Албанците, но повтори дека

ЛДП: Марко Зврлевски – последниот бастион на режимот на Груевски

Соопштение на ЛДП: Првиот човек на Основното јавно обвинителство на Македонија, Марко Зврлевски, уште еднаш потврди

Сообраќајка на патот Прилеп-Македонски Брод, двајца со тешки повреди

Вчера во 18:00 часот на патот Прилеп-Македонски Брод се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „Фиат

СДСМ на состанок со Алијанса за Албанците

Работните групи на СДСМ и на Алијансата на Албанците, според партиски извори на Алсат-М, денеска во

Пијан скопјанец паднал на скопскиот аеродром откако долетал од Малме, пренесен на клиника

Синоќа во 00:10 часот на ГП Аеродром „Александар Велики“ Скопје со воздухопловот на авиокомпанијата „WIZZAIR” од

Изгоре работилница за мебел во Битола

Вчера околу 02.00 часот во Битола, на ул.„Индустриска“, во работилница за изработка на мебел настанал пожар при

Го натепале и му ја украле капата додека чекал автобус

Вчера во 20:45 часот во ЕИК Скопје, М.С. (21) од Скопје пријавил дека околу 19:25 часот