Makedonija/Macedonia
Upatstva za registriranje i koristenje na forumot

"28.04.2001, Vejce: "

Email this topic to a friend
Printer-friendly version of this topic
Archived thread - Read only 
Previous Topic | Next Topic 
Home Conferences Politika (Protected)
Original message

ALI3 Click to EMail ALI3Click to check IP address of the poster 28-Apr-05, 01:05 PM (GMT)
"28.04.2001, Vejce: "
Vejce ne bese masakar! tuka se borea UCK i specialnite edinici volcite i tigrite.
2001 bese vojna i taka ovie "specialvi" bea dobro suredeni. jas kako bivs pripadnik na specialnite edinici na UCK "Crnite oreli" mozam da kazam deka ovie takanareceni specialci volci, bea golemi amateri, bea ziv fateni i suredeni.


sto mislite vie, bese toa masakar ili vojna pomedju uck i arm

Четири години се навршуваат денеска од ѕверското убиство на осум македонски бранители кај тетовското село Вејце, за кое се уште не е покрената истрага, иако Управата за Безбедност и контраразузнавање во МВР има документ во кој се напишани сите учесници во ова ѕверско убиство.

http://www.vreme.com.mk/vest.aspx?id=24669

  Top

 Table of contents

RE: 28.04.2001, Vejce: , ALI3, 28-Apr-05, (1)
BUdala ni edna, makman, 28-Apr-05, (2)
RE: BUdala ni edna, ALI3, 28-Apr-05, (3)
RE: BUdala ni edna, makman, 28-Apr-05, (4)
RE: Psihopatskiot masakar vo Vejce!, makman, 29-Apr-05, (7)
Јован Донев - По повод годишнината ..., Elena, 29-Apr-05, (6)
RE: 28.04.2001, Vejce: , balkanboy, 30-Apr-05, (8)
RE: 28.04.2001, Vejce: , Visar, 04-May-05, (9)
RE: 28.04.2001, Vejce: , ALI3, 04-May-05, (10)
komsi, Elena, 04-May-05, (11)
RE: komsi, ALI3, 04-May-05, (15)
RE: 28.04.2001, Vejce: , Visar, 04-May-05, (12)
RE: 28.04.2001, Vejce: , Bajram, 04-May-05, (13)
RE: 28.04.2001, Vejce: , ALI3, 04-May-05, (14)
Republika Tetova, Visar, 04-May-05, (17)
RE: Republika Gazi Baba, ALI3, 04-May-05, (18)
RE: Republika Gazi Baba, Visar, 04-May-05, (19)
RE: per te dy JU, zvicran, 04-May-05, (20)
RE: per te dy JU, Visar, 04-May-05, (21)
RE: per te dy JU, zvicran, 04-May-05, (22)
RE: per te dy JU, Visar, 05-May-05, (25)
RE: per te dy JU, ALI3, 06-May-05, (28)
RE: per te dy JU, ALI3, 04-May-05, (23)
RE: per te dy JU, Visar, 05-May-05, (24)
RE:. , lupus, 05-May-05, (26)
:-), Elena, 05-May-05, (27)

Lobby | Topics | Previous Topic | Next Topic
Messages in this topic

ALI3 Click to EMail ALI3Click to check IP address of the poster 28-Apr-05, 01:08 PM (GMT)
1. "RE: 28.04.2001, Vejce: "

Вејце - наш непребол

Денеска се навршуваат четири години од масакрот во Вејце, каде што на 28 април 2001 година од заседа беа убиени, масакрирани и живи запалени осум врвни специјалци, припадници на безбедносните сили на Република Македонија, „волците“: постариот водник Роберт Петковски од с. Бунарџик-Скопско, водникот Бобан Трајковски од Куманово, водникот Игор Костески од Кисела Вода-Скопје и водникот Миле Јаневски од Македонска Каменица, како и „тигрите“: Марјан Божиновски од Битола, Илче Стојановски од с. Породин, Кире Костадиновски од с. Г. Оризари и Бошко Најдоски од с. Д. Оризари - Битолско.

Ние, како родители, никогаш не ќе можеме својата загуба, жал, судбина, своето како гламја изгорено срце да ги исплачеме. Чувствуваме од ден на ден како здравјето не напушта, како да не сме дел од реалниот свет. Некој како да ни го одзеде одот - чекориме без цел, талкаме во место, беспомошно тонеме во животната бездна. Кога ги прегрнувавме лимените сандаци, наместо со последен бакнеж да се простиме од нашите чеда, претставниците на власта не тешеа и ни велеа дека за нас во секое време ќе бидат отворени вратите на сите институции. И од претходната и од оваа власт, не само што наидовме на заблиндирани врати, туку доживеавме и безброј понижувања, провоцирања и навреди.

Како сенки што се движат, секој 28-ми во месецот и секоја сабота, во спомен на денот на загинувањето на нашите чеда, како и секој празник, ќе не најдете покрај гранитните гробници каде што почиваат нашите рожби. Некои родители, баби и дедовци не издржаа и го напуштија овој свет, а на останатите низ коските и душата ни се всадува страв дека и ние нема да издржиме, да истраеме во осамената потрага и борба за вистината во откривањето на предавниците и убијците на нашите чеда.

Овие осум наши херои од Вејце беа најдоброто тогаш од Македонија, тие несебично ги положија своите животи. Застанувајќи на браникот на татковината во одбрана на нејзиниот територијален интегритет и суверенитет, ќе останат во сеќавањето на Македонецот како сведоштво, парадигма и доказ за храброста на идните генерации.

Требаше да се порача или да се случи масакрот кај Вејце, по кој крвав настан се презедоа државнички чекори за прекин на неколкумесечната војна. Објавените фотографии со масакрираните и живи изгорени тела на осумте херои од Вејце, ја размрдаа и ја вознемирија совеста на македонската и на меѓународната јавност. Уште наредниот ден по ужасот, се собраа претседателите на партиите од власта и од опозицијата на состанок со врвните лица од власта и безбедносните сили, кога падна договорот за формирање проширена коалициска влада, која покрај другото, ќе работи на прекин на воениот судир и на почнување преговори помеѓу завојуваните страни. За жал, од потпишувањето на договорот за прекин на огнот, до потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, се случија оружени инциденти, во кои загинаа најголем број припадници на безбедносните сили на Македонија, под неразјаснети околности.

Вистината за Вејце до денес останува енигма и освен безуспешниот обид на нас, родителите на загинатите, никој не се обиде да го расветли случајот, иако некои и по службена должност беа обврзани да го сторат тоа. Дури и ја лажат јавноста дека досието е комплетирано и се чека момент судски да се активира. Пред секои нови избори, партиските јуришници, за маркетиншки цели, ги потсетуваат гласачите да не го заборават Вејце. Ние тоа го доживуваме како безобѕирност, лицемерство и срамен чин на манипулација со нашите чувства и загуба. Како поинаку да ги сфатиме поставените прашања од собраниската говорница од оние на кои, кога беа на власт, им се случи Вејце и ништо не направија случајот да се расветли и виновниците да бидат соодветно казнети. Бараат одговор од оние што тогаш беа на другата борбена страна, а сега се во власта. Една е вистината за Вејце, која ја знаат двете страни. Но можеби им требаат време и смелост да и ја соопштат на македонската јавност. Дотогаш, за масакрот во Вејце многумина совеста ќе ги пече и ќе ги разорува.

Ние нема да дозволиме крвавиот настан да избледи, да се ревидира или да остане незабележан во историјата на македонскиот народ.

Државата не направи ништо од војната во 2001 година да воздигне свои вредносни системи, битки и херои и да им подигне достојни споменични обележја, а ликот и делото на загинатите трајно да го одбележи со печатени публикации, филмски записи и др. Се уште не било време да се дефинираат со вистинско име настаните од 2001 година, поточно да се соочиме со реалноста што и се случи таа година на Македонија и како тие настани ќе бидат претставени во учебниците по историја. Конфликт или војна беше и кој против кого и за што војуваше? Кој беше победник, а кој поразен? Од тоа ќе произлезе, односно законски ќе се дефинира статусот на загинатите, ранетите и на другите учесници во војната. Да се надеваме дека до одбележувањето на петгодишнината од масакрот во Вејце, овие дилеми ќе се расчистат, во интерес на соживотот, меѓусебната толеранција и изградба на посреќна европска Македонија.

  Top

makman Click to EMail makmanClick to check IP address of the poster 28-Apr-05, 01:58 PM (GMT)
2. "BUdala ni edna"
Ti znaes li kolku vasi albanski deca vi ispoginaa a? Kolku tragedii se slucija?
Sto ocekuvase - deka ke nasedneme na tvoite glupi komentari?
Najdobro e da gi ostavis mrtvite i tvoi i moi na mira.
  Top

ALI3 Click to EMail ALI3Click to check IP address of the poster 28-Apr-05, 02:41 PM (GMT)
3. "RE: BUdala ni edna"
>Ti znaes li kolku vasi albanski
>deca vi ispoginaa a? Kolku
>tragedii se slucija?
>Sto ocekuvase - deka ke nasedneme
>na tvoite glupi komentari?
>Najdobro e da gi ostavis mrtvite
>i tvoi i moi na
>mira.


nepismen eden, takanarecenite masakriranite umrele vo borba i ne bea civili nego bea policajci i vojnici i toa od nekoi specialni edinici.

nitu eden UCK-a ne otidol vo bitola da masakrira nevinovni civili, deca i stari lugje.

  Top

makman Click to EMail makmanClick to check IP address of the poster 28-Apr-05, 02:45 PM (GMT)
4. "RE: BUdala ni edna"
NE LAZI - nieden Makedonski vojnik ne ubi civili - i priznaj deka UCK stavaa civili da ginat narocno. Samite Alabnci priznaa...
  Top

makman Click to EMail makmanClick to check IP address of the poster 29-Apr-05, 02:03 PM (GMT)
7. "RE: Psihopatskiot masakar vo Vejce!"
Hrabrost bi bilo koga samite albanci bi otisle i fatile i zatvorile ubicite megu svoite...
a ova e samo podlost nist drugo...i sto e najtragicno tie verovatno imaat ubieno i albanci do sega.
  Top

Elena Click to EMail ElenaClick to view user profileClick to check IP address of the poster 29-Apr-05, 01:28 PM (GMT)
6. "Јован Донев - По повод годишнината од Вејце "

По повод годишнината од Вејце

Го читав писмото на роднините на загинатите кај Вејце. Потресно! А и како да не биде. Ги загубија најблиските. Тоа боли, но, претпоставувам, многу повеќе боли фактот што на некои прашања немаат одговор. Исто како што и граѓаните на оваа држава немаат одговор на прашањето што навистина се случи во текот на 2001 година. Сите обиди за отворање на оваа тема пропаѓаат. Од едни или од други причини, сите што се најповикани да одговорат на ова прашање молчат. Бегаат од него како од црниот ѓавол. А бегање нема. Љубе и Јохан се во Хаг. Од таму Карла четири предмети ни испрати назад. Ние да се расправаме со нив. А нашиот приод се знае каков е. Прво емоции, па потоа се друго. Политикантство најмногу. Ако ништо друго, тогаш заради континуитет. Заради продолжено владеење на Нејзиното величество - глупоста.


А глупост е, се надевам дека ќе се согласите со мене, секој обид да се побегне од реалноста. Во конкретниов случај глупост е да се бега од вистината за 2001 година. Таа со секој поминат ден се повеќе навлегува во индивидуалната и колективната меморија. Наместо официјална, се создава прераскажувачка, но и етнички подвоена историја. Историја што наместо да не зближува, уште повеќе ќе не раздвојува. Кај едните ќе создава еуфорија, а кај другите желба за реванш. За идните учебници по историја и да не зборувам. Живо ме интересира на што ќе личат тие. Со кои зборови, со кои факти на идните генерации ќе им објасниме што навистина се случи таа година. За поуката и да не зборувам. Ако ништо друго, оној момент кога тие ќе се соочат со овој проблем, ќе сфатат дека од реалноста нема бегање. А во таа нивна реалност оцените за 2001 година веќе ќе бидат заклучени. Тешко, речиси невозможно ќе биде да се променат, доколку не ни одговараат.


Едноставно, сакале ние тоа да го признаеме или не, 2001 година е историска година за Република Македонија. И без наша желба таа ќе влезе во учебниците по историја. Ако не во нашите, тогаш сигурно во тие на Косово или Албанија. Во помала мера, тие настани ќе бидат присутни и во текстовите на другите соседи. Исто како што ќе влезат и во општите историски анализи за настаните на просторите на поранешна Југославија. Копачите по архивите нема да не остават на мир. Ќе доаѓаат и ќе испраќаат писма со барање да им ги отвориме архивите од тој период. И повторно тие, јабанџиите, пред нас ќе ја напишат нашата историја.


Ќе не доведат во состојба ние, наместо тие, да трчаме по сопственото минато. Да се караме и да докажуваме до бесвест, како што тоа го правиме сега со сите наши соседи. Но, ако за овие расправии и има некое оправдување, за следните ќе нема. Тогаш сме немале држава, сме немале институции што можеле да ја напишат нашата историја. Сега се имаме, ама не сакаме. Од дневнополитички интереси се плашиме да ја погледнеме и да ја дефинираме својата секојдневница. Некои би биле исклучително среќни кога би можеле сето тоа да го турнеме под килимче. Ама пустото не се турка. Како жива рана, те ќе фати корупка, те ќе протече. Но нема да заздрави се додека ние сите, колку што не има, не кажеме во глас тоа и тоа се случи. За добро или за лошо на оваа држава и на нејзината стабилност, загубивме толку и толку животи. За побрз или побавен развој, потрошивме толку и толку пари. И на крај, за помала или поголема меѓуетничка доверба, сите ние победивме, или сите ние загубивме. Само и само така можеме да почнеме да ја пишуваме сопствената историја, но и да ја анализираме денешницава. Да ја предвидуваме иднината. Уште повеќе, само и само на тој начин наместо дивоградби што не раздвојуваат, ќе можеме да изградиме заеднички паметник. Паметник што ќе не обединува, но и во кој ќе биде закопана сета зла крв што се уште вирее во нас. Која не дозволува душите на загинатите на мир да почиваат.


Жално, но вистинито. Исклучително тешко, но друг начин не постои. За доброто на оваа држава и нејзините граѓани. Сакале или не, исклучок не можеме да бидеме. Светот не познава случај кога еден народ, една држава, една етнички мешовита заедница, успеала да се стабилизира и да се развива со бегање од вистината. Индивидуалната и колективната меморија не успеал никој да ги избрише. Но, многумина успеале да ги насочат во вистинскиот и полезен правец. Зошто и ние да не сториме така?


Авторот е доктор
по правни науки

http://www.vreme.com.mk/

  Top

balkanboy Click to EMail balkanboyClick to view user profileClick to check IP address of the poster 30-Apr-05, 07:38 PM (GMT)
8. "RE: 28.04.2001, Vejce: "

bravo! masakriranje na zarobeni/razoruzani luge(bez razlika dali se vojnici ili ne)ti go narekuvas vo red zasto bila vojna. a vo ljuboten se prekrsile zakonite na vojuvanje...eee,da ne ne zaebese JNA na vremeto koga ni go zema celoto oruzje(koga si odea od makedonija)takvite kako tebe ke bea samo "collateral damage na patot do demokratijata"
  Top

Visar Click to EMail VisarClick to check IP address of the poster 04-May-05, 09:44 AM (GMT)
9. "RE: 28.04.2001, Vejce: "
Albancite vojuvaa i so JNA tehnologija ali na kraj pak taa "JNA"ili "VJ" bese primorana so dignati tri prsti da proglasi pobeda povlekuvajki se od Kosovo.Zemi primeri od Vietnam,Avganistan Irak so sila nikogo ne mozes da cuvas ili da go primoruvas da te saka.Albancite vo MK bea dovolno jaki za da ja rasturat Makedonija a Makedoncite tolku slabi da ja zacuvat etnocentricnata drzava.
2001 ke treba da za razgleda i prouci od dvete strani tokmu poradi novata zajednicka idnina sto sakame da ja gradime.Za 2001 i dvete strani ke treba da napisat edna zajednica realna storija.
Ako prodolzime da se silime eden na drug samo e prasanje na vreme koga pak ke se rokneme.Ako se sluci toa povtorno togas vekje nema vrakjanje kon multietnicnost i zajednistvo tuku teritorijalna podelba na dvata naroda.Vo takva situacija vekje ke imame ili protektorat na dva entiteti i toa za mnogu godini ili slepuvanje na teritori kon drugi drzavi.
  Top

ALI3 Click to EMail ALI3Click to check IP address of the poster 04-May-05, 11:11 AM (GMT)
10. "RE: 28.04.2001, Vejce: "
>Albancite vojuvaa i so JNA tehnologija
>ali na kraj pak taa
>"JNA"ili "VJ" bese primorana so
>dignati tri prsti da proglasi
>pobeda povlekuvajki se od Kosovo.Zemi
>primeri od Vietnam,Avganistan Irak so
>sila nikogo ne mozes da
>cuvas ili da go primoruvas
>da te saka.Albancite vo MK
>bea dovolno jaki za da
>ja rasturat Makedonija a Makedoncite
>tolku slabi da ja zacuvat
>etnocentricnata drzava.
>2001 ke treba da za razgleda
>i prouci od dvete strani
>tokmu poradi novata zajednicka idnina
>sto sakame da ja gradime.Za
>2001 i dvete strani ke
>treba da napisat edna zajednica
>realna storija.
>Ako prodolzime da se silime eden
>na drug samo e prasanje
>na vreme koga pak ke
>se rokneme.Ako se sluci toa
>povtorno togas vekje nema vrakjanje
>kon multietnicnost i zajednistvo tuku
>teritorijalna podelba na dvata naroda.Vo
>takva situacija vekje ke imame
>ili protektorat na dva entiteti
>i toa za mnogu godini
>ili slepuvanje na teritori kon
>drugi drzavi.


Albancite vojuvale, a sto si pravil ti, dali si vojuval??? Vie Skopjanite ste poznati predavnici i zatoa nie vo Tetovo kako Skopski Gjevreci ve narekuvame,... ne ste tolku poznati patrioti.
Ama sto da praime nie sega Skopskite gjevreci se pofalat so UCK i filozofirat ponovo za nov sozivot so kaurite. Se cudam koga sekoj den po albanskite mediumi citam nekoi poranesni komunjari i i golemi predavnici, sebese kako novokreirani pratioti se narekuvaat. ke dojde vreme, ke gi neutralizirame vakvite "Patrioti".

  Top

Elena Click to EMail ElenaClick to view user profileClick to check IP address of the poster 04-May-05, 11:18 AM (GMT)
11. "komsi"
daj objasni ni koi luge vo Makedonija se spored tebe vistinskite patrioti i sto gi pravi patrioti...

p.s. pak nov nik!?

  Top

ALI3 Click to EMail ALI3Click to check IP address of the poster 04-May-05, 02:18 PM (GMT)
15. "RE: komsi"
>daj objasni ni koi luge vo
>Makedonija se spored tebe vistinskite
>patrioti i sto gi pravi
>patrioti...
>
>p.s. pak nov nik!?


patriotizamot e nesto relativno! eden albanski patriot e za vas drzaven neprijatel a za nas patriot. sega mozes i ti da ja davas tvojata definicija za patriotizamot, se razbira ima mnogu definici za toa.


dada taze nik,... bidimi pozdravene komsiike i bujrum na kafe i llokum

  Top

Visar Click to EMail VisarClick to check IP address of the poster 04-May-05, 11:56 AM (GMT)
12. "RE: 28.04.2001, Vejce: "
Za razlika od vas tetovarite koi ne gledate podaleku od poloskata kotlina i se identifikuvate so bozata i pasulot kako vas doprinos kon sevkupnata kauza, albancite vo MK se nesto povekje od toa.Zatoa pred da udris edna boza so ekler razmisli dobro deka svetot ne pocnuva i zavrsuva vo tetovskata kotlina.Najmnogu problemi nie albancite vo MK imame tokmu od vas nepopravlivi lokalisti i ne velat dzabe deka i evreite pobegale od tetovo koga videle tetovar da meri jajca na kantar.
  Top

Bajram Click to EMail BajramClick to check IP address of the poster 04-May-05, 12:10 PM (GMT)
13. "RE: 28.04.2001, Vejce: "
Ne se karajte, tuku razmisluvajte kako da odime napred. Bilo i pominalo i da ne se povtori. Site sme luge so isti organi i site go sakame zivotot. Zosto tolkava omraza edni prema drugi. So zaednicki sili da se borime prema negativnostite i da cekorime so ubavi idei kon idninata. So zakonski propisi da mu se stavi kraj na samovolieto, kriminalot, familijarnosta, potcenuvanjeto...
  Top

ALI3 Click to EMail ALI3Click to check IP address of the poster 04-May-05, 02:13 PM (GMT)
14. "RE: 28.04.2001, Vejce: "
>Za razlika od vas tetovarite koi
>ne gledate podaleku od poloskata
>kotlina i se identifikuvate so
>bozata i pasulot kako vas
>doprinos kon sevkupnata kauza, albancite
>vo MK se nesto povekje
>od toa.


mnogu gresis gjevrek, ni bese tesko da ve demokratizirame i da ve ubedinime zaedno da rabotime. no sto da se naprai, gjevrekot ostanuva gjevrek, taka bevte sekogas

>Zatoa pred da udris
>edna boza so ekler razmisli
>dobro deka svetot ne pocnuva
>i zavrsuva vo tetovskata kotlina.


mozebi nekoj gjevrek nesto drugo ti razkazuval, no sto da se prai, ova moze mnogu jasno da se gleda vo tvoite primitivni reakci.


>Najmnogu
>problemi nie albancite vo MK
>imame tokmu od vas nepopravlivi
>lokalisti i ne velat dzabe
>deka i evreite pobegale od
>tetovo koga videle tetovar da
>meri jajca na kantar.

da da tokmu ovie lokalisti ti ja promenija celata situacija vo fyrom, a ti gjevrek plukas vo toa. mozebi ti ja narusivme sozivotot i bratsvo edinstvoto pomegju kaurite, no za toa eve jas licno se izvinuvam.

ova vo evreite jas ja svatam kako kompliment, tetovarite se poznati zanaetcii i dobro trgovci. niz cela jugoslavija, i niz celoto primorje, tetovarite si imaa svoite duqani. evreite se poznati zanaetci i sitotaka vesti trgovci, ama ne moze evreinot da bide po dobar od tetovarot.
izlezi niz skopje i gledaj kolku tetovari si imaat svoi duqani za da se ubedis. mozebi ako kazes nekoj dobar zbor ke dobien nekoj ekler i boza bez pari,... ili mozebi ti samiot si rabotel za nekoj tetovar. tetovarite se najbogati i zatoa gi zaviduvate vie gjevrecite.


bidimi pozdraven gurabijo i nemoj mnogu da zaviduvas.

  Top

Visar Click to EMail VisarClick to check IP address of the poster 04-May-05, 02:46 PM (GMT)
17. "Republika Tetova"
Se gleda deka si se naduel od boza i ekleri sabajlevo.Nemam namera da ti repliciram povekje.Bidi mi spokoen tamu vo Tetova i uzivaj vo pridobivkite na tvojata sloboda od Grupcin do Mavrovo.Sega barem imas moznost da sadis povekje gravce po poloskata kotlina okolu polno so pufovi na sred selo tamu do dzamijata. A se toa normalno so srpska muzika koja tolku mnogu ja obozavate.
  Top

ALI3 Click to EMail ALI3Click to check IP address of the poster 04-May-05, 03:06 PM (GMT)
18. "RE: Republika Gazi Baba"
>Se gleda deka si se naduel
>od boza i ekleri sabajlevo.Nemam
>namera da ti repliciram povekje.Bidi
>mi spokoen tamu vo Tetova
>i uzivaj vo pridobivkite na
>tvojata sloboda od Grupcin do
>Mavrovo.Sega barem imas moznost da
>sadis povekje gravce po poloskata
>kotlina okolu polno so pufovi
>na sred selo tamu do
>dzamijata. A se toa normalno
>so srpska muzika koja tolku
>mnogu ja obozavate.


od kade tie teroijata za slobodata od grupcin do mavrovo? citas mnogu kaurski vesnici i toa so bugarski sodrzini.
vie skopskite gjevreci sakata od gazibaba do struga a, ama zatoa da se borat tetovarite a vie da stoite doma i da ja gledate vojnata vo vasata omilena MTV.
da da polno so pufovi, i vasite sestri od skopje doadja tamo se kupleriarat i koga odat vo skopje kazuvaat deka vo tetovo studiraat. a za srbskata muzika mnogu dobro ja znaes mozebi od nekoj komsiaa, so kogo sekoj den se napijes po casa rakiicka

  Top

Visar Click to EMail VisarClick to check IP address of the poster 04-May-05, 03:10 PM (GMT)
19. "RE: Republika Gazi Baba"
Toa so nasite sestri ti bese stvarno tetovarski.Proveri dali ti e zenati doma bidejki znaes so meseci e na suvo bidejki mazot i samo po pufovi sedi pa vidi da ne pobegnala nekade.
  Top

zvicran Click to EMail zvicranClick to view user profileClick to check IP address of the poster 04-May-05, 03:48 PM (GMT)
20. "RE: per te dy JU"
a i flet kto fjal VLLAU PER VLLAN,ma mbare per mu nuk ka,kjo vlen per te dy.
  Top

Visar Click to EMail VisarClick to check IP address of the poster 04-May-05, 04:18 PM (GMT)
21. "RE: per te dy JU"
Pranoj sugjerimin por ai tetovari duhet te bjere ne toke sepse sic e pe vet ne cdo pergjigje ishte edhe me i ashper dhe kjo tregon per nje mentalitet te zymte dhe te prapambetur.
  Top

zvicran Click to EMail zvicranClick to view user profileClick to check IP address of the poster 04-May-05, 05:23 PM (GMT)
22. "RE: per te dy JU"
LAST EDITED ON 04-May-05 AT 05:23 PM (GMT)

edhe une jam TETOVAR,por ne e dime se Shkupi pa Tetoven e Tetova pa Shkupin,Gostivarin,Prilepin etj.nuk mund te egzistoj.Jam shum i sigurt se po te vij nje situat e veshtir ju do te ishit si perher BASHK.


Ju pershendes te gjithve.

  Top

Visar Click to EMail VisarClick to check IP address of the poster 05-May-05, 09:04 AM (GMT)
25. "RE: per te dy JU"
E rrespektoj mendimin tend.Por ai ja filloi me sharjet dhe ofendimet dhe nese me ke lexuar mire deri tani ne asnje pjese nuk i jam drejtuar atij bozaxhise.Ai nuk ka rrespekt ndaj njeriut te vet e lere me dicka tjeter.Ne kete forum une kam qene personi me i share nga maqedonasit por nuk prita qe nje bozaxhi te me ofendoje dhe kjo e verteton tezen time per nje lokalizem te tepruar ne rajonin e Pollogut qe ne vitin 2001 desh e dhuruan shkupin dhe kumanoven.Nje dite edhe faktet do te dalin per kete biznes.
  Top

ALI3 Click to EMail ALI3Click to check IP address of the poster 06-May-05, 09:19 AM (GMT)
28. "RE: per te dy JU"
.Ne kete
>forum une kam qene personi
>me i share nga maqedonasit
>por nuk prita qe nje
>bozaxhi te me ofendoje dhe
>kjo e verteton tezen time
>per nje lokalizem te tepruar
>ne rajonin e Pollogut qe
>ne vitin 2001 desh e
>dhuruan shkupin dhe kumanoven.Nje dite
>edhe faktet do te dalin
>per kete biznes.


me mire me te ofenduar une se sa cdo shka peder, kupton o hajvan?

kush ka dashur me e shit shkupin dhe kumanoven more hajvan? prej ka i ke kto inforamata? a mos i ke ndoshta prej ndonje shkau apo prej ka?

2001 ##### komandant Teli dhe brigada e tij hyri ne Gazi Baba, ju e tradhetuat dhe bashkepunuat me shkit, keshtuqe e zun dhe i vrane te gjithe. Ma mire deshtet te bashkejetoni me shkit se sa te ngiheni dhe te luftoni, por keto jan faktet qe tradhetuat dhe shitet interesat e UCK-se, more shkerdhan, preke pak kryn o hajvan.

ketu e treguat veten se sa e keni burerine more bureca dhe tradhtetar

  Top

ALI3 Click to EMail ALI3Click to check IP address of the poster 04-May-05, 06:06 PM (GMT)
23. "RE: per te dy JU"
>a i flet kto fjal VLLAU
>PER VLLAN,ma mbare per mu
>nuk ka,kjo vlen per te
>dy.


vellau im, keshtu jan pederat e shkupit. me mire qihen ne bith me shkit se sa sebashku me shqipetaret te jetojne. ndoshta ne te tetoves ua kemi prishur rahatllekun e gjevrekave te shkupit se shum mire i kish rregualluar punet me shkit, hin dilnin dhe jetonin se bashku me shkit, kurse ne tetove dhe gostivar vriteshin shqipetaret per lirine e te gjitheve ne ket shtet te shkive. t
kurse me lart i ofendon gjithe luftaret e cuk-se duke i quajtur patriot regjional, te cilet deshten te bejne republiken e tetoves. keshtu pis milet ende nuk kam pare, mire qe nuk e kam afer se pa i qi at nen bith se kisha lan. i vin shum lezet ##### shkit ketu ne forum e shajne per kombin fene dhe gjithck cka eshte shqipetare, kurse zgedhiuhet dhe kriojon teza per bashkejetese me kopilat e karpateve se ndoshta edhe ky vete mos eshte naj kopil shak,... ku me e dite se nena e visarit me sa shki eshte qi dhe ka dal ky lloj pederi ne mejdan.

  Top

Visar Click to EMail VisarClick to check IP address of the poster 05-May-05, 08:44 AM (GMT)
24. "RE: per te dy JU"
ma hangsh karin o bozaxhi i tetoves.Ti nuk ke drejte te flasesh ne emer te gjitheve prandaj krejt cka shave deri tani e me tutje une po ta dyfishoj.Nuk merrem me me ty.
  Top

lupus Click to EMail lupusClick to check IP address of the poster 05-May-05, 12:46 PM (GMT)
26. "RE:. "
.
  Top

Elena Click to EMail ElenaClick to view user profileClick to check IP address of the poster 05-May-05, 01:19 PM (GMT)
27. ":-)"
i taka lupus ohriganecot stavi tocka na celata diskusija pomegu skopskite gevreci i tetovskite tetovari...
  Top


Remove

Lobby | Topics | Previous Topic | Next Topic
Rate this topic (1=skip it, 10=must read)? [ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 ]
 
 

Powered by DCF2000 ©1997-2000 by DCScripts. All rights reserved.